Вступ до Листа Римлянам
Замовкни людино, Господь говорить... Осудження.
Слухай людино, Господь говорить... Виправдання.
Радій людино, Господь говорить... Прославлення.
Важливі коментарі до робіт над підрядником
Замовкни людино, Господь говорить... Осудження.
Слухай людино, Господь говорить... Виправдання.
Радій людино, Господь говорить... Прославлення.
Читаючи Листа Павла, раніше я сприймав їх як монолог апостола, де він викладає свої думки від першого до останнього слова. Однак пізніше, вивчаючи Листи, я дізнався, що Павло часто використовував діалоги з умовним опонентом чи співрозмовником. Такий стиль діалогу, коли одна особа вставляє слова іншої людини і створює дискусію між співрозмовниками, називається «діатриба».
В цьому вірші є два слова, які потребують пояснення. Український текст (переклади Огієнка, Хоменка, Турконяка) і російський Синодальний подають їх одинаково – це «Який вибрав» і «Який покликав»; рос. «избравший» та «призвавший».
Про домашню церкву в Новому Завіті згадується в Рим. 16:5; 1Кор. 16:19; Кол. 4:15; Филим. 2 і всі вірші знаходяться в Листах Павла. Що мав на увазі апостол, коли вживав цей вираз?
Більшість дослідників вважають, що Лист був написаний в 66-67 роках після Різдва Христового і він є останнім із написаних (продиктованих) апостолом. Павло, знаходячись у римській в’язниці, чекає судового вироку. На суді його звинувачував Олександр, коваль чи майстер у виробах з міді, з Ефесу (4:14-15). Це, йморівно, той Олексанр, про якого сказано в 1Тим. 1:20, кого апостол віддав сатані, тобто вилучив з церкви, за богохульство. Протистояння.
Слава Богу, робота над підрядним перекладом продовжується і власне Листи Галатам і Ефесянам є тому підтвердженням. Це видання являється другою частиною і надіємось, що з Божою допомогою в наступному році буде надрукована третя частина.
Цей Лист рахується першим з написаних (продиктованих) апостолом в кінці сорокових років після Р.Х. Хоча дехто відносить його в п’ядесяті роки. З приводу ранньої чи пізньої дат є багата матеріалу, тому не варто повторюватися, однак рання дата більш ймовірна. На це вказує відсутність посилання на Єрусалимський Собор, про який сказано в Д.Ап. 15. Тобто, Лист був написаний до нього. В іншому разі Павло послався б на рішення собору в Листі, як авторитетну постанову апостолів і Єрусалимської церкви.
В цих віршах апостол підводить підсумок свого життя, порівнюючи себе з атлетом (спортсменом), який після наполегливої боротьби успішно добіг до фініша і готується отримати вінок переможця. Грецькі слова «агон» (місце змагань, ігри, боротьба, зусилля), «агонідзомай» (боротися, змагатися), «дромос» (біг) і «стефанос» (вінець переможця) яскраво ілюструють спортивні змагання. Власне термін «агонія» є похідним від «агон».
Хто знайомий з текстом цього вірша в різних перекладах, помітив його відмінність. Розбіжність стосується слів «Бог», «Який», «Хто». В цілому всі різночитання можна розділити на дві категорії: одні використовують іменник «Бог», а інші використовують займенник «Який» чи «Хто». Чому так?