Коментарі

Важливі коментарі до робіт над підрядником

Діатриба в Листі Римлянам

Читаючи Листа Павла, раніше я сприймав їх як монолог апостола, де він викладає свої думки від першого до останнього слова. Однак пізніше, вивчаючи Листи, я дізнався, що Павло часто використовував діалоги з умовним опонентом чи співрозмовником. Такий стиль діалогу, коли одна особа вставляє слова іншої людини і створює дискусію між співрозмовниками, називається «діатриба».

Коментар на Галатам 1:15. Відділення у вибранні.

В цьому вірші є два слова, які потребують пояснення. Український текст (переклади Огієнка, Хоменка, Турконяка) і російський Синодальний подають їх одинаково – це «Який вибрав» і «Який покликав»; рос. «избравший» та «призвавший».

2-й Лист апостола Павла Тимофію

Більшість дослідників вважають, що Лист був написаний в 66-67 роках після Різдва Христового і він є останнім із написаних (продиктованих) апостолом. Павло, знаходячись у римській в’язниці, чекає судового вироку. На суді його звинувачував Олександр, коваль чи майстер у виробах з міді, з Ефесу (4:14-15). Це, йморівно, той Олексанр, про якого сказано в 1Тим. 1:20, кого апостол віддав сатані, тобто вилучив з церкви, за богохульство. Протистояння.

Передмова до другого видання

Слава Богу, робота над підрядним перекладом продовжується і власне Листи Галатам і Ефесянам є тому підтвердженням. Це видання являється другою частиною і надіємось, що з Божою допомогою в наступному році буде надрукована третя частина.

Вступ до Листа Галатам

Цей Лист рахується першим з написаних (продиктованих) апостолом в кінці сорокових років після Р.Х. Хоча дехто відносить його в п’ядесяті роки. З приводу ранньої чи пізньої дат є багата матеріалу, тому не варто повторюватися, однак рання дата більш ймовірна. На це вказує відсутність посилання на Єрусалимський Собор, про який сказано в Д.Ап. 15. Тобто, Лист був написаний до нього. В іншому разі Павло послався б на рішення собору в Листі, як авторитетну постанову апостолів і Єрусалимської церкви.

Коментар на 2Тим. 4:7-8 про спортивну термінологію

В цих віршах апостол підводить підсумок свого життя, порівнюючи себе з атлетом (спортсменом), який після наполегливої боротьби успішно добіг до фініша і готується отримати вінок переможця. Грецькі слова «агон» (місце змагань, ігри, боротьба, зусилля), «агонідзомай» (боротися, змагатися), «дромос» (біг) і «стефанос» (вінець переможця) яскраво ілюструють спортивні змагання. Власне термін «агонія» є похідним від «агон». 

Коментар на 1 Тим. 3:16

Хто знайомий з текстом цього вірша в різних перекладах, помітив його відмінність. Розбіжність стосується слів «Бог», «Який», «Хто». В цілому всі різночитання можна розділити на дві категорії: одні використовують іменник «Бог», а інші використовують займенник «Який» чи «Хто». Чому так?